Dokładniejsze przyjrzenie się historii Saula pokazuje niezwykłą przemianę młodzieńca bardzo skromnego w króla bardzo rządnego sławy. Kiedy coś nie idzie po jego myśli, zaczyna postępować po swojemu, nie licząc się z wolą Boga i z tym, że nie ma uprawnień, np. do składania ofiar, ponieważ nie jest kapłanem.
Dokładniejsze przyjrzenie się historii Saula pokazuje niezwykłą przemianę młodzieńca bardzo skromnego w króla bardzo żądnego sławy. Kiedy coś nie idzie po jego myśli, zaczyna postępować po swojemu, nie licząc się z wolą Boga i z tym że nie ma uprawnień, np. do składania ofiar, ponieważ nie jest kapłanem.
Zakazanie wojownikom spożycia posiłku miało przyspieszyć pokonanie wroga, ale obróciło się przeciw Saulowi i sprawiło, że Bóg nie poparł dalszej walki. Przez swoje lekkomyślne zaprzysiężenie wojska sprowadził kłopot na swojego syna. Można też odnieść wrażenie, że rosnąca sława Jonatana jako zwycięzcy, przeszkadza Saulowi, tak iż jest gotów nawet pozwolić na jego zabicie. Ten problem pojawi się także w późniejszym czasie, gdy młody Dawid będzie wysławiany przez lud jako ten, który pokonał więcej wrogów niż Saul. Wówczas otwarcie Saul będzie usiłował zabić Dawida.
Czego możemy nauczyć się z tej historii?
Krzysztof Król